jump to navigation

Olimpiyat Kitapları

Her ne kadar ülkemizde olimpiyat kitapları konusunda ciddi bir sıkıntı sözkonusu olsa da, gayretli öğretmenlerimizin ve olimpiyat yayınlarına ehemmiyet veren yayınevlerimizin sayesinde, yayın sayısında son bir kaç yıl içerisinde ciddi bir artış olmuştur. Şu anda bu tür yayınların neredeyse tamamının yayıncılığını Altın Nokta Yayınları ve Zambak Yayınları yapmaktadır. Bireysel olarak yapılan ancak herhangi bir yayınevine bağlı olmadan kitaplarını çıkaran hocalarımızda yok değil. Aşağıdaki listede Matematik Olimpiyatlarına hazırlık aşamasında olan bir öğrencinin olmazsa olmazı olan çalışma kitaplarının listesi verilmiştir. Eğer sizde bu kitaplardan edinmek isterseniz yayınevleri ile iletişime geçerek edinebilirsiniz.

Matematik -Geometri-Bilgisayar

1. Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık(1-2-3-4): Toplam 5 kitaptan oluşan bu seri, bir olimpiyat çalışmasında temel teşkil edecek olan ve hatta bazı bölümlerinde 2. basamak sınavına yardımcı olacak çözümleri içeren bir çalışmadır. Akdeniz Üniversitesi Matematik Bölümü Hocalarından Mustafa Özdemir tarafından özverili bir biçimde hazırlanan kitap açıkcası favorimiz. Mutlaka edinmenin bir yolunu bulun.

2.Antalya Matematik Olimpiyatları Soru ve Çözümleri: Antalya Üniversitesi tarafından heryıl yapılan Ulusal Matematik Olimpiyatına ait tüm soruların revize edilmiş çözümleri ile birlikte verildiği sağlam bir çalışma kaynağı. Prof. dr. İlham Aliyev hocanın hazırladığı kitap hem sınavın formatına aşina olmak isteyen hem de Rus matematik olimpiyatları sorularını ve çözümlerini merak edenlere birebir faydalı bir çalışmadır.

3. 100 Yılın Olimpiyat Soruları İle Geometri: Ciddi emek verilerek hazırlanmış, konu konu olimpiyat sorularıyla bezenmiş, ispatlı açıklamalı bir geometri kitabınız olsun istiyorsanız sayın Serhan Küpeli’nin hazırladığı bu kitabı edinmenizin zamanı gelmiş demektir. Ulusal ve Uluslararası Matematik yarışmalarındaki bir çok sorunun ayrıntılı çözümlerine yer verilen kitabın fiyatıda oldukça makül.

4. Sayılar Teorisine Giriş Matematik Olimpiyatları: Yıllarını olimpiyat çalışmalarının mesaisi ile geçirmiş kıymetli hocamız Ömer Gürlü’nün hazırladığı kitap sayılar teorisi konularını problemlerle destekleyerek ve açıklayarak anlatıyor. Elinizin altında bulunması gerek kitaplar arasında diyoruz, öneriyoruz.

5. Tübitak Ulusal Matematik Olimpiyatları Soru ve Çözümleri: Son 15 yıla ait Tübitak Matematik Olimpiyatları mayıs sınavı sorularının ayrıntılı çözümlerini içeren kitap elinizde örnek çözümlerin bulunması açısında gayet güzel bir kaynak. Kitabın son yıllarına ait çözümler yine Sbelian Ekibi’ne ait.

6. Sonlu Matematik: Kombinatorik sorularının kafa karıştırıcı yapısını daha iyi analiz etmek ve kolay çözüm yollarını sistematik bir biçimde öğrenmek istiyorsanız bu kitap tam size göre diyoruz. Refail Aizade hocanın bu kitabını Tübitak yayınlarından elde edebilirsiniz. Bu kitap ufkunuzu açacaktır.

7. Diyofant Denklem Çözümleri: Tamsayı katsayılı denklemlerin tam sayı çözümlerinin araştırıldığı ve çözüm yöntemlerinin en kolaydan zora doğru anlatıldığı kitapta gerek ulusal gerek ise uluslar arası sınavlarda sorulmuş olan soruların çözüm yöntemleri ayrıntılı olarak veriliyor. Fatih Kürşat Cansu tarafından hazırlanan kitap, mayıs sınavına hazırlanan öğrenciler için güzel bir çalışma kitabı.

8. Ulusal Bilgisayar Olimpiyatları Çalışma Kitabı: Son 10 yıla ait bilgisayar olimpiyatlarının ayrıntılı çözümlerinin yanısıra, kombinatorik ve programlama konu anlatımlarıyla göz dolduran kitap, alanında yayınlanan tek kitap olma durumunda. Fatih Kürşat Cansu ve Bülent Aysan hocaların beraber oluşturdukları bu çalışma bilgisayar olimpiyatlarına merak salan öğrenci veya öğretmen her çalışana tavsiye edilebilecek bir kitaptır.

9. Matematik Olimpiyatı Çalışma Kitapçığı: Sbelian Weblog adresinde yıl boyunca yayınlanan ders notlarının site sakinleri tarafından kitapçık haline getirilmiş biçimidir. Toplamda 180 sayfa olan kitapçık demeye dilimizin varmadığı bu keyifli çalışmanın azimkar yazarları Fatih Kürşat Cansu , Sibel Cansu, Oğuzhan Cansu’ ya çalışmalarından dolayı  tebrik ediyoruz. Kitabı https://sbelian.files.wordpress.com/2010/07/mat_olm_book.pdf adresinden indirebilirsiniz.

10. Matematik Olimpiyatı Soru ve Çözümleri : Gerek ulusal gerek ise uluslararası sınavlarda sorulmuş bir çok sorunun elementer çöümlerinden oluşan kitap olimpiyat sınavı birinci aşamaya hazırlanan öğrencilere hitap etmektedir. Fatih Kürşat CANSU ve Prof. Dr. Allaberen Asshlayarev tarafından hazırlanan kitap iki hocanın da çözümlerinden oluşuyor. Bahçeşehir Yayınları tarafından yayınlanan kitapta ayrıca Fatih üniversitesi matematik olimpiyatları problemlerinin çözümlerinede yer verilmiştir.

Yukarıda saydığımız kitapların tamamını www.nokta2000.com adresinde faaliyet gösteren Altın Nokta Yayınevi’nden temin edebilirsiniz.

 

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: